Jesteś tutaj: strona główna
Wyszukaj ok
Katastrofa lotnicza nad Prosną i Gilówką

Katastrofa lotnicza nad Prosną i Gilówką

46 lat temu, w piątek 27 czerwca 1976 trzy rodziny pogrążyły się w żałobie. Śmiercią lotnika zginęli o godz. 10:09 rano lotnicy 61 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego z Nowego Miasta nad Pilicą: instruktor ppor. pil. inż. Kazimierz Lęgiecki wraz z pchor. sierż. pil. Piotrem Buczkiem na samolocie SB Lim-2 oraz pchor. sierż. pil. Stanisław Wieczorek na samolocie Lim-2 ( podchorążowie piloci byli studentami IV roku Szkoły Orląt w Dęblinie).

Na stronie http://lotnisko-krosno.com.pl w zakładce „Byli wśród nas” pod wpisem Pilot Piotr Buczek upamiętniamy to smutne wydarzenie,  które stało się przyczynkiem do wspomnień Pana Krzysztofa, od którego w Księdze Gości otrzymaliśmy wiadomość o treści: „Na waszej stronie znalazłem informacje o katastrofie z 27.06.1975, z Nowego miasta Nad Pilica. Wypadek ten miał miejsce w mojej miejscowości, znam historię z opowieści. Chciałem dołączyć fotografie z mogiły jaka upamiętnia to miejsce." 

Wobec takiego wpisu, nie mogliśmy zostać obojętni. W odpowiedzi na nawiązany kontakt otrzymaliśmy od Pana Krzysztofa przygnębiający obraz katastrofy, przekazany przez naocznych świadków, którymi byli „..śp. mój ojciec i mający dzisiaj 87 lat, pan Józef.  Ojciec mój wykonywał wtedy prace polowe, widział samoloty, wykonywały różne manewry . Pewnie to były jakieś ćwiczenia lotnicze. Potem był huk i wszystko runęło. Samoloty spadły w dwóch miejscach, w odległości ok. 3-4 km. Pan Józef był zaraz na jednym z tych miejsc (…)  Widok był przerażający.

Wypadek wydarzył się w Prosnej to jest 5km od Nowego Miasta nad Pilicą. Zginęły 3 osoby Stanisław Wieczorek ze Skierniewic (rodzina przez dłuższy czas odwiedzała miejsce wypadku), Kazimierz Lęgiecki i Piotr Buczek.

 Katastrofa która się wydarzyła na Prosnej nie była jedyną,  były jeszcze dwie.

Nowe Miasto nad Pilicą za czasów mojego dzieciństwa tętniło życiem,  za sprawą Jednostki Wojskowej. Dziś tylko są tu markety i szpital. 

Pozdrawiam Krzysztof kiedyś z Prosnej, dziś z Zabrza”.


Uściślijmy, tragiczne  zderzenie samolotów miało miejsce nad miejscowością Odrzywół, a samoloty z pilotującymi spadły w okolicach wsi Prosna i Gilówka w odległości ok. 1,5 km od siebie (patrz mapka sytuacyjna). 

Tak więc, dzięki Panu Krzysztofowi mamy uzupełniony obraz tragicznego wydarzenia, jaki znajdujemy w opracowaniu „Polskie lotnictwo wojskowe 1945-2010. Rozwój. Organizacja. Katastrofy lotnicze” autorstwa Józefa Zielińskiego (wydawnictwo Bellona 2011.09. 01) na podst. którego zamieściliśmy wspomnienie o śp. Piotrze Buczku. Lokalna społeczność miejscowości Prosna i Gilówka upamiętniła miejsca śmierci pilotów wskutek upadku samolotów. Niniejszym składamy nasze podziękowania za gest pamięci o tragicznie zmarłych lotnikach.

Pan Krzysztof przesłał fotografie symbolicznych mogił poświęconych pamięci tym, którzy zginęli śmiercią lotnika: ppor. pil. Kazimierz Lęgiecki i pchor. sierż. pil. Piotr Buczek oraz pchor. sierż. pil. Stanisław Wieczorek. Dodatkowo, załączam fotografię miejsca spoczynku śp. Piotra na cmentarzu w Sanoku.


Ps. Przesłane fotografie symbolicznych mogił, zdają się zacierać naszą pamięć o tragicznie zmarłych lotnikach. Stąd apel do społeczności Prosna i Gilówka, jak i obecnych i przyszłych studentów dzisiejszej Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie zrzeszonych w Naukowym Kole Historii Lotnictwa o należne oddanie pamięci Takim, jak ONI – JEDNYCH Z WIELU powołanym w szeregi Niebieskiej Eskadry w myśl sentencji „Piloci nie umierają, na niebie byli i do nieba wrócili”. Najbliższa okazja ku temu, to 28 sierpnia 2021 Święto Lotnictwa Polskiego.

Jest to data ukazania się tych

Z lotniczym pozdrowieniem

Zygmunt Bąk, KKSL im. gen. pil. Ludomił A. Rayskiego

  powrót
Szczegóły
z 1198
142767 odwiedzin